Kolumba
Kolumbastraße 4
D-50667 Köln
tel +49 (0)221 9331930
fax +49 (0)221 93319333

     
Arnold Steffens
1851 – 1923
Chairman of the Society for Christian Art

Arnold Steffens was born on 30 March 1851 in Niederzier and became ordained as priest on 30 July 1876. On 6 November 1888 he became vicar of the Cologne Cathedral. On 8 April 1903 he became Advisor to the General Vicariate. From 1906 to 1923 he was president of the “Christian Society for the Promotion of the Fine Arts in the Archbishopric of Cologne” as well as chairman of the board of the museum. On 6 April 1921 he was made an Official. Arnold Steffens died on 19 September 1923.

_

Art museum of the
Archdiocese of Cologne

Current events
Architecture
Exhibitions
Awards
Videos
Information
Chapel
Reviews
Museums-History
Publications
Essays
Events
Education

1990 – 2008
1972 – 1989
1954 – 1971
1940 – 1953
1923 – 1939
1906 – 1922
1852 – 1905
Joachim M. Plotzek
Walter Schulten
Joseph Hoster
Jakob Eschweiler
Wilhelm Neuß
Arnold Steffens
Hermann J. Schmitz
Alexander Schnütgen
Franz Bock
Johann Baudri
Friedrich Baudri
 

 
www.kolumba.de

KOLUMBA :: Museums-History :: Arnold Steffens

Arnold Steffens
1851 – 1923
Chairman of the Society for Christian Art

Arnold Steffens was born on 30 March 1851 in Niederzier and became ordained as priest on 30 July 1876. On 6 November 1888 he became vicar of the Cologne Cathedral. On 8 April 1903 he became Advisor to the General Vicariate. From 1906 to 1923 he was president of the “Christian Society for the Promotion of the Fine Arts in the Archbishopric of Cologne” as well as chairman of the board of the museum. On 6 April 1921 he was made an Official. Arnold Steffens died on 19 September 1923.